Rocznica odsieczy wiedeńskiej

„Wpływ odsieczy wiedeńskiej na współczesną historię Europy” to temat wykładu pana prof. WSG dr. Marka Chamota, który wygłosił dla uczniów naszego liceum z okazji kolejnej rocznicy bitwy pod Wiedniem. Rektor Wyższej Szkoły Gospodarki podkreślił, że Europa została uratowana dzięki geniuszowi króla Jana III Sobieskiego, którego nie docenili jednak polscy magnaci. Rzeczpospolita Obojga Narodów przyczyniała się do kształtu wolnych narodów w następnych stuleciach. Profesor Chamot to także były wicedyrektor naszej szkoły. W związku z tym mieliśmy okazję wysłuchać wspomnień z historii I Katolickiego Liceum w Polsce po 1989 roku.

Następnym punktem tego dnia było zaprzysiężenie nowych uczniów liceum w bydgoskiej katedrze. Ksiądz Dyrektor Waldemar Różycki podkreślił znaczenie tego dnia i wspólnoty szkolnej, którą tworzą uczniowie po pandemii. Ceremonii towarzyszyło tradycyjne dotknięcie uczniów szablą oraz proklamacja testamentu szkoły, w którym przypomina jest historyczna rola odsieczy wiedeńskiej a także symboliczne znaczenie filetu, jako znaku posłuszeństwa Kościołowi.

cofnij
przewiń do góry

Ułatwienia dostępu