Literackie obrazy wojny – nasi uczniowie na konferencji

W piątek 27 maja uczniowie naszego liceum wraz z księdzem dyrektorem Waldemarem Różyckim i panem profesorem Piotrem Rambowiczem, opiekunem prelegentów, uczestniczyli w Interdyscyplinarnej Konferencji Młodzieży Bydgoskich Szkół Ponadpodstawowych „Być człowiekiem dzisiaj – Quo vadis homo?” zorganizowanej przez Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy.

         Była to już dziesiąta dedycja konferencji, która po raz pierwszy została zorganizowana w roku 2012. Od samego początku jako szkoła byliśmy zapraszani do udziału w tym kulturalnym wydarzeniu, braliśmy udział w dziewięciu spotkaniach. Cieszymy się, że po pandemicznej przerwie inicjatywa ta odżyła i jest kontynuowana.

         W tym roku nasi uczniowie z klasy pierwszej liceum – Lena Błaszczyńska i Jan Nawrockizaprezentowali wystąpienie na temat: „Ludzie ludziom zgotowali ten los” – literackie obrazy wojny. W swej prezentacji poruszyli ważne zagadnienia: kwestię wyborów moralnych dokonywanych przez bohaterów Kamieni na szaniec – czy w imię wartości patriotycznych dopuszczalne są działania niemoralne? Mówili także o powieści Józefa Mackiewicza pt. Droga donikąd – w kontekście okupacji sowieckiej Wileńszczyzny oraz o zasadach życia obozowego w Auschwitz utrwalonych w opowiadaniach Tadeusza Borowskiego. Obrazu dopełniły informacje na temat Sienkiewiczowskiego Potopu i MickiewiczowskiegoPana Tadeusza.

Uczniom gratulujemy ciekawego i udanego wystąpienia. Chętnych zapraszamy do udziału w konferencji już za rok.

cofnij
przewiń do góry

Ułatwienia dostępu