Katecheza

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Kochani uczniowie,

zwracam się do Was z okazji dnia patrona Katolickiej Szkoły Podstawowej, świętego Wojciecha, biskupa i męczennika. Znakiem potwierdzającym przynależność do rodziny szkolnej jest sztandar, dlatego gromadzimy się wokół tego ważnego znaku. Zawiązana w tym momencie wspólnota będzie początkiem modlitwy wstawienniczej za pośrednictwem świętego Wojciecha, wielkiego orędownika Ojczyzny i szkoły. Dziś prosimy go o ustanie pandemii, przywrócenie zajęć dydaktycznych oraz o opiekę nad nami. Duchowo pielgrzymujemy do Gniezna, pierwszej stolicy Polski, na Wzgórze Lecha, aby tam, jak cesarz Otton III czy święty Jan Paweł II, modlić się przy jego grobie. W tym miejscu przytoczę fragment homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej w Gnieźnie z okazji tysięcznej rocznicy śmierci:

W jak niezwykłej godzinie dziejów przyszło nam żyć! Jak ważkie zadania powierzył nam Chrystus! On wzywa każdego z nas, abyśmy przygotowywali nową wiosnę Kościoła.
Zapewne działalność Szkoły Katolickiej wpisuje się w to zadanie, kształtując serca dzieci w duchu miłości do Boga i Ojczyzny. Zatem, wypatrując owej wiosny, otwieramy drzwi szkoły dla nowych uczniów i ich rodziców, pragnących wychować swoje dzieci w duchu katolickim.Święty Wojciech urodził się w Libicach. Pochodził z rodu Sławnikowiców. Staranne wykształcenie zdobył w szkole katedralnej w Magdeburgu. W wieku 27 lat został mianowany biskupem Pragi. Jego święte życie budziło sprzeciw mieszkańców, dlatego musiał opuścić rodzimą Pragę i udać się do Rzymu. Po różnych perypetiach w końcu został wysłany do Polski, na dwór Bolesława Chrobrego. Między biskupem a księciem zrodziła się przyjaźń. To tu św. Wojciech przygotował wyprawę misyjną i stąd wyruszył na północ, aby rozpocząć działalność wśród pogan. Został przez nich zabity w Świętym Gaju. Książę Bolesław wykupił za złoto zmaltretowane ciało biskupa Wojciecha i sprowadził je do Gniezna. Od 1000 lat pielgrzymują tam wierni.
Kochani uczniowie!

W tym roku inaczej niż zwykle obchodzimy Dzień Patrona: nie będzie pięknego przedstawienia przygotowanego przez klasy drugie, nie będzie pasowania nowych ministrantów i wspólnej Mszy Świętej w kościele. Szkoda. Dlatego w tym dniu wraz z Księdzem Dyrektorem odprawimy Mszę Świętą w kaplicy szkolnej.

Kochani uczniowie klasy trzeciej!

Z okazji święta szkoły nie będzie w tym tygodniu zadania domowego z religii.

Ks. Prefekt

cofnij
przewiń do góry

Ułatwienia dostępu